Obchody 23. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce

16 stycznia 2020 roku w auli bł. Jakuba Strzemię znajdującej się na terenie Klasztoru Franciszkanów w Krakowie odbyło się wyjątkowe spotkanie, którego gośćmi była katolicka jak i żydowska społeczność Krakowa. Pomimo tego, że były to już 23. Dni Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, to zawsze będą one wyjątkowe oraz godne podkreślenia. Gośćmi specjalnymi spotkania byli ks. kardynał Stanisław Dziwisz oraz Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz. Spotkanie trwało przeszło dwie godziny, było pełne modlitwy, muzyki oraz dyskusji.
Warto przypomnieć parę słów, jakie padły tego wieczoru.
Spotykamy się znów, jak co roku już od niemal 23 lat, w dniu braterstwa i modlitwy – powiedział na wstępie ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a następnie dodał – mam w pamięci ubiegłoroczne spotkanie w synagodze Tempel, jeszcze raz pragnę wyrazić wdzięczność jego gospodarzom, że zechcieli poświecić je pamięci ks. kardynała Franciszka Macharskiego, było to dla mnie głębokie i wzruszające przeżycie. Następnie głos zabrał Przewodniczący Tadeusz Jakubowicz, który przypomniał pewną anegdotę – Proszę zauważyć, że jako Żyd nie mam nakrycia głowy. Wiele lat temu ks. kardynał Macharski zapytał mnie: Gdzie masz nakrycie głowy? – odpowiedziałem – ponieważ szanuję to miejsce, to zdjąłem nakrycie, jednak gdy ktoś przychodzi do mnie do synagogi, to będzie je zakładał. Na to ks. kardynał Macharski odparł – Ja nie muszę, ponieważ chodzę w nim cały czas!

Dziękujemy wszystkim za to, że byli z nami w ten piękny mroźny a zarazem gorący wieczór w gościnnym Klasztorze Franciszkanów.