krakow@jewish.org.pl 12 429 57 35; 12 430 54 11

Wykład dr Tomasza Cebulskiego, 28.01.2017, Kawiarnia Literacka

1 (2)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Krakowie zaprasza na wykład:

Czym jest dla Ciebie dziś Auschwitz?

dr Tomasz Cebulski autor “Auschwitz po Auschwitz” o historii, pamięci i znaczeniu byłego obozu zagłady.

28.01.2017
Godz: 18:00
Kawiarnia Literacka ul. Krakowska 41

Auschwitz po Auschwitz. Historia, polityka i pamięc wokół państwowego muzeum Auschwitz-Birkenau 1980-2010 Dr Tomasz Cebulski – absolwent stosunków międzynarodowych oraz studiów bliskoi dalekowschodnich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie politologii. Założyciel ośrodka badawczego POLIN TRAVEL, zajmującego się poszukiwaniami genealogicznymi, dokumentacją historii Żydów polskich, edukacją o Holokauście i dialogiem polsko-żydowskim (www.jewish-guide.pl). Przewodnik w muzeach martyrologicznych na terenie Polski i Europy.

Autor artykułów naukowych oraz popularnonaukowych traktujących o zagadnieniach polityki pamięci, tożsamości oraz studiów nad ludobójstwem. Powoli i mozolnie w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat dowiadujemy się, czym był Auschwitz-Birkenau. Zapominamy o nim i odkrywamy go na nowo. Mimo intensyfikacji globalnych badań i interpretacji w ostatnich dwóch dekadach przegrywamy walkę z czasem, ponieważ na naszych oczach odchodzą ostatni świadkowie faktycznego Auschwitz – ci, którzy przeżyli, aby nieść świadectwo, a jednak po wyzwoleniu napotykali często na mur niezrozumienia, obojętności i globalnej ciszy.

FacebookGoogle+TwitterUdostępnij