Odsłonięcie obelisku w Grybowie

3 listopada 2019 r. na cmentarzu żydowskim w Grybowie odsłonięty został obelisk upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny światowej miejscowych Żydów. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, a uczestniczyli w niej min. Burmistrz Grybowa Paweł Fyda, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michael Groß, Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele Fundacji Centrum Fundation Rodziny Popiela realizujący projekt „Ludzie, nie liczby” oraz wielu innych znakomitych gości.

Jestem ogromnie wzruszony – powiedział Tadeusz Jakubowicz – że mogę dzisiaj brać udział w tej wyjątkowej uroczystości. Muszę z wielką radością stwierdzić, że po pracach porządkowych, jakie zostały tu przeprowadzone, miejsce to wygląda tak jak powinien wyglądać cmentarz. Cieszę się, że wspólnie wszyscy razem tu stoimy i traktujemy się jak bracia, wspominając ludzi, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami. Jest z nami bardzo dużo młodzieży, to również jest powód do radości, albowiem to na nich niebawem będzie spoczywała pamięć o tym miejscu. Na koniec chciałbym jeszcze podziękować tym wszystkim, którzy się przyczynili do renowacji i oczyszczania tego cmentarza.

W dniu 20 sierpnia 1942 roku rozegrała się największa tragedia na tych terenach. Okupant niemiecki, w ramach Akcji Reinhardt, przystąpił do likwidacji grybowskiego getta, w którym zgromadzonych było około 2000 osób w tym Żydzi z Grybowa, przesiedleńcy z wielu okolicznych wsi, a także uzdrowisk jak Krynica-Zdrój i Muszyna. 360 osób rozstrzelano w pobliskiej wsi Białej Niżnej. Pozostałych popędzono pieszo do Nowego Sącza, a następnie koleją przetransportowano do obozu Zagłady w Bełżcu, gdzie zginęli w komorach gazowych.

Czytaj więcej: http://centrumfundacja.pl/grybow