logo

Gmina

O gminie

Rabin i synagogi

Przydatne linki

Baza wiedzy

Kaszrut

Aktualności

  • 2018-07-09 |

Żydzi w Przestrzeni Politycznej II RP

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Krakowie oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie zapraszają na otwarcie wystawy „Żydzi w przestrzeni politycznej II RP” która odbędzie się w środę 11 lipca o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa.

 

Wystawa miała swoją ogólnopolską premierę 24 października 2017 roku w Nowym Domu Poselskim gdzie również była eksponowana. Po niespełna roku zostanie zaprezentowana mieszkańcom Krakowa.

Ekspozycja ma na celu ukazanie wkładu społeczności żydowskiej w odbudowę oraz rozwój polskiego parlamentaryzmu. Wystawa ma charakter edukacyjny. Prezentuje wybrane postacie posłów oraz senatorów, którzy reprezentowali społeczność żydowską II RP. Częścią ekspozycji są też plansze o charakterze ogólnoinformacyjnym. Dotyczą m.in. mniejszości żydowskiej w Polsce przed wrześniem 1939 r., prezentują najważniejsze żydowskie ugrupowania polityczne, a także inteligencję żydowską i jej rolę w kształtowaniu polskiej państwowości.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała „To ciekawa lekcja historii o polskim parlamentaryzmie i obecności Żydów w jego tworzeniu. W czasach polski międzywojennej, które stawiamy sobie za wzór w Sejmie, była różnorodność, która owocowała wieloma dobrymi, cennymi dla naszego kraju rozwiązaniami”

powrót do listy aktualności