logo

Gmina

O gminie

Rabin i synagogi

Przydatne linki

Baza wiedzy

Kaszrut

Aktualności

  • 2017-03-24 |
  • Wydarzenia

Wystawa Pinel T4

wystawa-pinel-plakat

Dnia 4 kwietnia 2017 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbędzie się wernisaż Wystawy Pinel-T4 „Zabijanie z przekonania”.

Wystawa ta przedstawia „Narodowosocjalistyczne morderstwa eutanazyjne w Niemczech, Polsce i Europie”, a jej celem jest uświadomienie i informowanie społeczeństwa o nazistowskich okrucieństwach w czasie II wojny światowej. Gromadzenie, selekcja i masowe mordowanie pacjentów z zakładów medycznych i opiekuńczych było pierwszą zorganizowaną masową akcją likwidowania chorych psychicznie przez nazistów, a więc planem dla późniejszego Holocaustu.

Wystawa została pokazana poza terenem Niemiec również w Opolu, Wrocławiu oraz Gdańsku jako część polsko-niemieckiego sympozjum we wrześniu 2015 r., gdzie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do tej pory wszystkie wernisaże zostały otwarte przez burmistrzów, prezydentów, polityków wysokiej rangi (np. przewodniczącego Bundestagu pan W. Thierse), radców-ministrów Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, Prezydentow oraz Arcybiskupa Wrocławskiego.

Wiecej na temat wystawy Pinel T4 : www.pinel.de

powrót do listy aktualności