logo

Gmina

O gminie

Rabin i synagogi

Przydatne linki

Baza wiedzy

Kaszrut

Biblioteka

Św. Sebastiana 36/1

pn: 11:00 – 17:00
wt: 11:00  – 17:00
śr: 12:00 – 17:30
czw: 12:00 – 18:00

Jedyna w Polsce Południowej żydowska biblioteka jest miejscem, w którym można zapoznać się z literaturą faktu, beletrystyką, poezją, pracami naukowymi i czasopiśmiennictwem dotyczącym historii, tradycji i kultury Żydów. Została ona utworzona w 2005 r. przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent i mieściła się wówczas w siedzibie tego Stowarzyszenia.

Zgromadzono w niej książki o tematyce żydowskiej, literaturę żydowskich autorów, pozycje naukowe i popularnonaukowe w języku polskim, angielskim, hebrajskim i jidysz. Są też modlitewniki, czasopisma oraz filmy. Ponad 20 działów tematycznych zawiera m.in. wspomnienia i biografie, prozę, poezję, książki o historii i kulturze Żydów i państwie Izrael, a także literaturę dla dzieci i młodzieży. Jest to bogate i cenne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych problematyką żydowską.

Biblioteka jest ogólnodostępna i bezpłatna, można korzystać na miejscu lub wypożyczyć do 4 egzemplarzy na okres jednego miesiąca. Nowoczesny katalog w systemie komputerowym MAK+ umożliwia poszukiwanie odpowiednich pozycji według nazwisk autorów lub tematycznie. Na stronie internetowej Biblioteki znajduje się katalog on-line, w którym można sprawdzić dostępność publikacji. Pomocą służą też pracownicy Biblioteki, praktykanci z Wydziału Judaistyki UJ oraz wolontariusze.